Všetky Impulz

Skrutky Heco Topix plus: komplexné drevené umenie

Návrh, ako aj výroba a montáž komponentov by mali poskytnúť pohľad na možnosti výroby zložitých drevených konštrukcií. © ABT

#IMPULZ | Komplexné drevené umelecké dielo bolo odhalené na mieste strojárskej firmy ABT v holandskom Velpe. Na spojenie 220 drevených dielov boli použité skrutky Heco Topix plus. Konštrukcia v tvare lievika bola navrhnutá tímom inžinierov z ABT a vyrobená z holandského smrekovca.

Akokoľvek krásne je umelecké dielo „De Kroon“, ide v skutočnosti o experimentálny testovací model na preskúmanie limitov drevených konštrukcií. „Návrh, ako aj výroba a montáž komponentov by mali poskytnúť pohľad na možnosti výroby zložitých drevených konštrukcií,“ vysvetľuje Chris van der Ploeg, stavebný inžinier v ABT, inžinierskej firme pre stavebné inžinierstvo, stavebníctvo, inžinierske stavby, stavebná fyzika a inštalačná technika. „Čoraz častejšie poskytujeme poradenstvo pri projektoch drevených stavieb a vzhľadom na ich rastúcu popularitu sme chceli získať skúsenosti experimentovaním so zložitými konštrukciami,“ vysvetľuje Van der Ploeg. „Naším cieľom bolo preskúmať hranice toho, čo bolo možné. Drevená konštrukcia naozaj nemôže byť zložitejšia."

Pôsobivý výsledok

Výsledkom je 3,5 metra vysoké a 7,5 metra široké drevené umelecké dielo lievikovitého tvaru ukotvené na betónovom základe. Konštrukciu tvorí celkovo 74 trojuholníkov so 49 unikátnymi prvkami rôznych veľkostí. Tvorí ho 220 drevených trámov, ktoré sú navzájom spojené v piatich rôznych dĺžkach pomocou 2 800 skrutiek na drevo Heco Topix plus. Skrutky pre dielo dodala spoločnosť Heco. „Nebola to náhoda, že sme narazili na Heco,“ hovorí Van der Ploeg. „Heco má vynikajúcu povesť v oblasti drevostavieb. Konštrukcia skrutiek nám umožnila ich rýchle a veľmi presné spracovanie a zaručila pevné spojenie.“ Všetky otvory pre skrutky v nosníkoch boli plne automaticky predvŕtané až do hĺbky troch centimetrov. Bolo to nevyhnutné, pretože niektoré skrutky bolo potrebné zaskrutkovať pod náročným uhlom, najmä v zložitých bodoch. V konštrukcii sú uzly s až 50 skrutkami, ktoré sa nesmeli navzájom dotýkať.

WEBKATALÓGHeco Topix

( )